هوشیاری و موقعیت شناسی

نکات امنیتی از زبان یک مامور فدرال – از خودتان مانند یک مامور ویژه حفاظت کنید.

Awareness

اغلب افراد همه روزه خود را درگیر کارهای یکنواخت روزمره کرده و توجهی به اطراف و اتفاقاتی که در حال رخ دادن است ندارند.مشکلی که در این شیوه ی زندگی وجود دارد؛ این است که شما را در برابر خطرات آسیب پذیر کرده و امکان دفاع از خود را از شما می گیرد.

بطور کلی در زندگی، موقعیت ها و وضعیت های مختلفی برای همه افراد بوجود می آید.از دیدگاه امنیتی می توان این وضعیت ها و رخداد ها را به 4 دسته ی، کلی طبقه بندی کرد؛ که با همیشه مد نظر داشتن انها می توان در هر وضعیتی، موقعیت پیش آمده را بخوبی تشخیص داده و اقدام مناسب انجام داد.

این وضعیت ها به 4 کد تقسیم می شوند که عبارتند از :

 

کد سفید :

در این حالت شما احساس امنیت کرده ( هرچند که ممکن است در واقع اینطور نباشد) و هوشیاری و آمادگی لازم برای مواجهه با خطرات و اطلاعی راجب محیط اطراف و آنچه اطرافتان رخ می دهد نداشته و نیاز به هوشیار بودن را لازم نمی دانید. (بیشتر مجرمین به دنبال کسانی می گردند که این خصوصیات را داشته باشند.)

 

کد زرد:

در این وضعیت، در آرامش بوده اما هوشیاری لازم وآگاهی کامل نسبت به محیط اطراف خود، داشته و خطر خاصی شما را تهدید نمی کند.

 

کد نارنجی:

در این وضعیت شما در خطر قرار داشته و احتمال وقوع یک خطر بالقوه برای شما وجود دارد. برای مثال ممکن است شخصی با لحن تند یا تهدید آمیز در حال صحبت با شما بوده و احتمال آسیب رساندن به شما وجود داشته باشد. در اینگونه مواقع بدن شما تحت استرس زیاد، واکنش های مربوط به سیستم عصبی سمپاتیک (SNS) را بروز داده و باید سریعا تصمیم صحیحی اتخاذ کرده و آن را عملی کنید. چنانچه افرادی اطراف شما هستند باید دوست یا دشمن بودن آنها را در ذهن خود بررسی کرده و در صورت نیاز باید دنبال مسیری برای فرار یا سلاحی برای دفاع از خود باشید.

 

کد قرمز:

در این وضعیت، درگیری شروع شده و باید موقعیت را سریعا بررسی کرده و تصمیم لازم جهت فرار یا درگیر شدن و استفاده از تکنیک های دفاع شخصی را اتخاذ نمائید.

به خاطر سپردن این وضعیت ها از این جهت حائز اهمیت است که تا حد امکان خود را در وضعیت سفید ندانید. بسیاری از افراد فکر می کنند که هنگامی که در منزل یا خودرو شخصی خود هستند در وضعیت سفید قرار دارند، اما آمارهای مربوط به جرائم اینطور نشان می دهند که هنگامی که افراد فکر می کنند در وضعیت سفید قرار دارند؛ بیش از حد موقعیت خود را امن دانسته و  متعاقبا از میزان هوشیاری خود کاسته  و زمینه ی وقوع جرم را برای مجرمین فراهم می کنند (بسیاری از جرائم در اینگونه مواقع رخ می دهد.)

 

بطور کلی می توان به سه نکته ی کلیدی برای تامین امنیت اشاره کرد:

1-      مراقبت:

یکی از راه های افزایش امنیت، مراقبت از خود است. مراقب بودن در اصل به معنی رعایت کردن اصول پیشگیری از خطرات و توجه به علائم هشدار دهنده می باشد. برای مثال چنانچه در منزل در حال مطالعه کتاب بوده و صدایی از بیرون به گوش شما برسد، باید هوشیاری خود را افزایش داده و موقعیت را بررسی کنید و چنانچه احتمال می دهید اتفاقی بیفتد با انجام بعضی از امور مراقبتی مانند تماس با پلیس، آماده کردن یک سلاح و … سطح حفاظت از خود را افزایش دهید.

 

2-      زمان عکس العمل:

یکی از ویژگی های مهم جهت مواجه با خطرات، زمان عکس العمل می باشد؛ که با استفاده از هوشیاری بالا کسب می شود. برای کاهش زمان عکس العمل باید به نکات امنیتی ریز و مهم دقت داشت. برای مثال چنانچه چنانچه در منزل یا ماشین شخصی خود هستید، باید قبل از اینکه اتفاق بدی بیفتد،نقشه ای برای مواجهه با آن داشته و از مناطق و قسمت های امن و استراتژی خروج خود اطلاع داشته باشید و وسایل کمکی و دفاعی را در دسترس خود قرار دهید.

برای مثال، آیا نورپردازی امنیتی منزل شما خوب است و یا دید خوبی به ماشین خود یا خیابان دارید؟ آیا هنگامی که به ماشین خود نزدیک می شوید، به ماشین هایی که اطراف ماشین شما پارک شده اند دقت دارید؟

پس می توان بطور کلی گفت که جهت کاهش زمان عکس العمل باید هوشیاری خود را افزایش داده و نسبت به اطراف آگاهی داشته باشید.

 

3-      تمرینات

تمرینات مهم ترین بخش برای مواجهه با خطرات می باشند. متاسفانه امروزه با وجود خطرات و اتفاق هایی که هر روزه وقوع آنها را اخبار تائید می کند، کسی احساس نیاز به یادگیری دفاع شخصی یا تمرین با سلاح را احساس نمی کند. با وجود اینکه بسیاری از افراد شاغل بوده و با توجه به برنامه کاری، زمان کمی برای تمرین کردن دارند، اما تمرین کردن می تواند موجب حفظ زندگی آنها در برابر خطرات شود. برای مثال چنانچه شخصی یک کنفرانس بسیار مهم کاری داشته باشد که بتواند مسیر زندگیش را تغییر دهد، برای کنفرانس خود را آماده کرده و تمرین می کند، زیرا موفقیت در کنفرانس می تواند دستاورد بزرگی برایش داشته باشد. تمرین جیت کان دو نیز، دستاورد بزرگی یعنی حفظ زندگی را به همراه دارد.

 

نویسنده مقاله : John Fabbricatore مربی نیروهای پلیس فدرال

مترجم : سید مصطفی فتاحی

منبع :

http://sofuze.com/forget-karate-kid-self-defense-tips-from-a-federal-agent

(هر گونه کپی برداری و استفاده از این مطلب و یا دیگر محتوای وب سایت، جهت آموزش،تکثیر و یا درج در سایت ها یا وبلاگ های دیگر غیرقانونی بوده و از لحاظ شرعی حرام می باشد، جهت استفاده از مطالب، باید با استفاده از قسمت تماس با ما وب سایت، با ما تماس برقرار کرده و نحوه ی استفاده از مطالب را به ما اطلاع دهید و هنگام استفاده از مطلب، منابع را به همراه درج لینک مستقیم ذکر نمایید.)