گرپلینگ جیت کان دو

grapplingfootlock-96173_960x447

در بسیاری از درگیری های خیابانی، طرفین با هم گلاویز شده و در بسیاری از اوقات این گلاویزی و درگیری به خاک کشیده می شود؛ یعنی طرفین مبارزه در خاک با هم درگیر می شوند. از این رو یکی از سیستم های مهم آموزشی در جیت کان دو، گرپلینگ می باشد؛ که در آن اصول و تکنیک های کاربردی سبک هایی مانند جودو، کشتی، جوجیتسو برزیلی و سامبو به هنرجویان آموزش داده می شود . با فراگیری تکنیک های کاربردی و مهم جودو، هنرجویان نحوه ی گلاویز شدن و به زمین زدن حریف و جلوگیری از زمین خوردن را در حالت ایستاده فرا می گیرند، همچنین با فرا گیری سیستم های قدرتمندی چون کشتی، جوجیتسو برزیلی و سامبو، هنرجویان نحوه ی قفل کردن، شکستن مفاصل و تسلیم حریف در خاک را فرا می گیرند. همچنین در این سیستم هنرجویان استفاده از اصول کاربردی سبک های دیگر مانند وینگ چان و یا سبک های خطرناک تر مانند کینوموتای را فرا گرفته و آموزش گرپلینگ در جیت کان دو محدود به چند سیستم خاص نمی گردد.

امروزه گرپلینگ و جوجیتسو برزیلی در تمامی سبک ها و سیستم های نوین رزمی دنیا مثل سازمان وینگ چان اروپا (IWTO) ،  سیستم هنرهای رزمی ترکیبی (MMA) ، سیستم هنرهای رزمی نیروهای نظامی آمریکا (MCMAP) ، سیستم های دفاع شخصی پیشرفته روسی مانند سبک اسپتسناز (Spetsnaz) و یا سبک سیستما (Systema)و سیستم های دفاع شخصی پیشرفته اسرائیلی مانند سبک  های کراو ماگا( Krav Maga )  و کاپاپ  (Kapap) و ….، یکی از بخش های مهم آموزشی می باشد .

منابع :

MCMAP

http://www.spetsnaz-gru.com

http://www.russianmartialart.com

نویسنده : سید مصطفی فتاحی

 

(هر گونه کپی برداری و استفاده از این مطلب و یا دیگر محتوای وب سایت، جهت آموزش،تکثیر و یا درج در سایت ها یا وبلاگ های دیگر غیرقانونی بوده و از لحاظ شرعی حرام می باشد، جهت استفاده از مطالب، باید با استفاده از قسمت تماس با ما وب سایت، با ما تماس برقرار کرده و نحوه ی استفاده از مطالب را به ما اطلاع دهید و هنگام استفاده از مطلب، منابع را به همراه درج لینک مستقیم ذکر نمایید.)