هوشیاری و اجتناب از درگیری

stalking_2409547b

دفاع شخصی فیزیکی آخرین و بدترین و خطرناک ترین گزینه در دفاع شخصی می باشد که ممکن است موجب شود که آسیب دیده یا کشته شوید، یا در دادگاه محکوم به پرداخت دیه و یا تحمل حبس شوید. ( به یاد داشته باشید که فقط زمانی می توانید بطور قانونی از مهارت های دفاع شخصی فیزیکی خود استفاده کنید که در شرایطی قرار داشته باشید که شخصی، قصد رساندن آسیب جدی یا کشتن شما را داشته باشد و شما امکان فرار نداشته و دسترسی به نیروهای امنیتی نیز امکان پذیر نباشد. ) از این رو افزایش میزان هوشیاری و رعایت اصل اجتناب از درگیری الزامی بوده و می تواند شما را از خطرات در امان نگه دارد.

 

سه شرط وقوع یک درگیری

برای اینکه یک درگیری رخ دهد، سه شرط باید برقرار باشند که عبارتند از میل، تصمیم و فاصله. این سه شرط به هم مرتبط بوده و جلوگیری از بوجود آمدن هر کدام از آنها می تواند از مورد حمله قرار گرفتن شما جلوگیری کند، در واقع جلوگیری از بوجود آمدن هر کدام از این شرایط به معنی شروع مراحل دفاع از خود می باشد.

 

میل:

برای اینکه یک نفر به شما حمله کند، در ابتدا باید میل به حمله در او ایجاد شده باشد، دانستن این موضوع به شما کمک می کند تا از بوجود آمدن میل به حمله در طرف مقابل جلوگیری کنید، بسیاری از حملات در درگیری های خیابانی بدلیل تشدید تنش کلامی یا حرکات فیزیکی خاص ( مانند گرفتن یقه یا گرفتن دست و … ) رخ می دهند؛ لذا می توان با حذف عوامل تحریک کننده از رخدادن  درگیری خیابانی جلوگیری کرد؛ برای مثال چنانچه در یک مشاجره کلامی قرار گرفتید، صدایتان را بالا نبرده و به طرف مقابل توهین نکنید و از انجام حرکات تحریک آمیز پرهیز کرده  و به سرعت مکان را ترک کنید.

درست است که بسیاری از دزدی ها، قتل ها و یا تجاوزات رخ می دهند و شما همیشه نمی توانید امیال دیگران را کنترل کنید اما می توانی در بسیاری از اوقات قبل از رخدادن این گونه اتفاقات با توجه به علائم ظاهری و موقعیت شناسی، امیال دیگران را شناسایی  و از به وقوع پیوستن آنها جلوگیری کرد، برای مثال ممکن است شخصی قصد حمله به شما را داشته باشد که در اینگونه موقعیت ها می توان با موقعیت شناسی و شناسایی علائم ظاهری مانند علائمی که در ذیل به آنها اشاره می شود، از وقوع حادثه جلوگیری کرد.

حمله کننده نگاه مشکوک و عصبی دارد و بطور طبیعی به شما نگاه نمی کند و در مکانی که نباید باشد ایستاده و یا طوری به سمت شما می آید که یک فرد معمولی به آن شکل به شما نزدیک نمی شود، در این گونه مواقع که نمی توان امیال دیگران را کنترل کرد،دو شرط دیگر یعنی تصمیم و فاصله مطرح می گردند.

 

تصمیم:

قبل از اینکه کسی به شما حمله کند، باید برای انجام آن تصمیم گرفته باشد، در بسیاری از موارد این تصمیم به دلیل عصبانیت و از کوره در رفتن رخ می دهد و از این جهت کاهش تنش و تغییر وضعیت بسیاز حائز اهمیت است. هنگامی که شخصی که شما شناختی از او ندارید تصمیم به حمله به شما می گیرد، به این دلیل است که طرف مقابل مطمئن است در اجرای حمله و آسیب زدن به شما موفق خواهد بود. از این رو اینگونه حملات و سوء قصد ها در مناطق شلوغ مانند رستوران ها، مراکز خرید یا خیابان های شلوغ رخ نمی دهند؛ زیرا در این گونه موقعیت ها امکان فرار برای مهاجم پایین آمده و در نتیجه احتمال موفقیت آمیز بودن حمله نیز کاهش می یابد، لذا می توان گفت چنانچه هدف سختی برای مهاجمین باشید و نتوانند به راحتی به شما دسترسی پیدا کنند، امکان آسیب رسیدن به شما نیز کاهش می یابد.

به عنوان مثال چنانچه شما در حال خروج از آسانسور و ورود به پارکینگ و ارسال اس ام اس باشید و به اطرافتان توجهی نداشته باشید، یا به تنهایی در حال قدم زدن در یک خیابان کم نور و گوش کردن به موسیقی بوده و توجهی به اطرافتان نداشته باشید، هدف خوبی به حساب می آیید. اما چنانچه هنگامی که از آسانسور خارج می شوید، مراقب اطرافتان باشید و شخص مشکوکی را مشاهده کنید می توانید فورا برگردید و از نگهبان ساختمان یا شخص دیگری کمک بخواهید یا مکان را ترک کنید یا هنگامی که در خیابان هستید، می توانید سریعا به سمت دیگر خیابان بروید و فرار کنید و امکان حمله را از طرف مقابل بگیرید.

 

فاصله:

برای اینکه کسی بتواند به شما آسیب بزند، باید به اندازه ی لازم به شما نزدیک باشد، چنانچه در محیطی هستید که افراد کمی آنجا هستند و احتمال خطر وجود دارد، فاصله خود را با افراد مشکوک زیاد کرده و چنانچه فرد مشکوکی به شما نزدیک شد و شخص دیگری برای کمک به شما در آن محل حضور نداشت، به او بگویید که نزدیک نشود و چنانچه به حرف شما اهمیتی نداد، شما در خطر قرار داشته و زمان آن است که به سرعت فاصله خود را با او زیاد کرده و در صورت لزوم فرار کنید و یا بین خودتان و طرف مقابل موانعی را قرار دهید.

شما باید در عین توجه به افراد مشکوک، مراقب مکان هایی که امکان پنهان شدن وجود دارد نیز باشید و تا می توانید از این گونه مکان ها فاصله بگیرید. برای مثال می توان به ماشین های پارک شده، بوته ها، گوشه ها و دیگر مکان هایی که ممکن است شخصی بتواند در آنجا پنهان شود اشاره کرد.

چنانچه شما در حال قدم زدن در پیاده رو هستید و یک ماشین به طرز مشکوکی از سرعت خود کم کرد و به شما نزدیک شد، باید سریعا فاصله خود را با ماشین مشکوک زیاد کرده و در جهت مخالف حرکت کنید.

با در نظر داشتن موارد توضیح داده شده و اجتناب از عصبانی کردن دیگران و افزایش سطح هوشیاری، می توان احتمال مورد حمله قرار گرفتن را به حداقل رساند. چنانچه در موقعیتی قرار گرفتید که مورد تهدید واقع شده و امکان فرار و دسترسی به نیروهای انتظامی را نداشتید، زمان استفاده از دانش دفاع شخصی فیزیکی فرا رسیده است.برای اینکه بتوانید در این گونه موقعیت ها بخوبی از خودتان دفاع کنید، باید نکنیک های کاربردی دفاع شخصی را فرا گرفته و با تمرین در اجرای آنها مهارت پیدا کنید.همانطور که اشاره شد، چنانچه کسی قصد حمله و آسیب زدن به شما را داشته باشد، از لحاظ روانشناختی هنگامی اقدام به حمله به شما می کند که مطمئن باشد حمله اش موفقیت آمیز بوده و آسیبی نبیند، لذا احتمال دارد مهاجم برای تضمین موفقت آمیز بودن حمله اش از قبل تدارکاتی دیده باشد، برای مثال ممکن است مهارت های رزمی زیادی را آموخته باشد یا با خود سلاح گرم یا سرد حمل کند و یا چند نفردیگر بطور پنهانی از وی محافظت کنند، لذا در یک درگیری خیابانی بزرگ ترین اشتباه این است که طرف مقابل دست کم گرفته شود.

 

مترجم :

سید مصطفی فتاحی

منبع :

http://www.functionalselfdefense.org

(هر گونه کپی برداری و استفاده از این مطلب و یا دیگر محتوای وب سایت، جهت آموزش،تکثیر و یا درج در سایت ها یا وبلاگ های دیگر غیرقانونی بوده و از لحاظ شرعی حرام می باشد، جهت استفاده از مطالب، باید با استفاده از قسمت تماس با ما وب سایت، با ما تماس برقرار کرده و نحوه ی استفاده از مطالب را به ما اطلاع دهید و هنگام استفاده از مطلب، منابع را به همراه درج لینک مستقیم ذکر نمایید.)