کیک بوکس جیت کان دو

Ted_Bruce_Sparring2

جان فان کیک بوکس یا همان کیک بوکس جیت کان دو، یکی از بخش های مهم آموزشی در جیت کان دو می باشد، در این سیستم آموزشی هنرجو مبارزه در فاصله متوسط و دور را فرا می گیرد. این سیستم مبارزه ای از اصول و تکنیک های کاربردی دیگر سبک های کیک بوکس مانند بوکس آمریکایی، موی تای، کیک بوکس آمریکایی، بوکس فیلیپینی، سانشو، ساواته ( کیک بوکس فرانسوی ) و … تشکیل شده است. بطور کلی هنرجو در جان فان کیک بوکس، نوعی کیک بوکس نوین، قدرتمند و ترکیبی را فرا می گیرد و به همین دلیل است که فایتر هایی که کیک بوکس جیت کان دو را فرا گرفته و در مسابقات مختلف نظیر سانشو، یو اف سی، k1 و .. شرکت می کنند، از فایتر های دیگر موفق تر عمل می کنند.

 اما آنچه که جان فان کیک بوکس را از دیگر سبک های کیک بوکسینگ متمایز می سازد، این است که تمام آموزش ها در این سیستم بر پایه 5 نوع شیوه ی حمله ی بروس لی بوده و تکنیک ها و تاکتیک هایی که از سایر سبک ها در این سیستم آموزش داده می شوند، تکنیک های کاربردی ای هستند که در درگیری های خیابانی استفاده می شود و هنرجو هیچ محدودیتی در یادگیری سبک ها و تکنیک های مشابه ندارد. 5 نوع شیوه ی حمله ی بروس لی، 5 تاکتیک و روش مبارزه می باشند که به هنرجو نحوه ی طرح ریزی و حمله به حریف را آموزش می دهند که در ادامه آنها را نام می بریم. لازم به ذکر است که شرح پنج نوع حمله ی بروس لی به دلیل حجم زیاد مطالب مربوط به این پنج شیوه (که می توان برای هر کدام یک کتاب نوشت) در اینجا امکان پذیر نیست، لذا در اینجا فقط نام آنها را ذکر می کنیم.

پنج نوع شیوه ی حمله ی بروس لی عبارتند از :

  1. تک حمله ی مستقیم یا Single Direct Attack

  2. حملات ترکیبی یا Attack By Combination

  3. حمله غیر مستقیم پیش رونده یا Progressive Indirect Attack

  4. حملات ثابت با دست یا (Hand Immobilisation Attack (HIA

  5. حملات با نقشه از قبل تعیین شده یا Attack by Drawing

نویسنده : سید مصطفی فتاحی

(هر گونه کپی برداری و استفاده از این مطلب و یا دیگر محتوای وب سایت، جهت آموزش،تکثیر و یا درج در سایت ها یا وبلاگ های دیگر غیرقانونی بوده و از لحاظ شرعی حرام می باشد، جهت استفاده از مطالب، باید با استفاده از قسمت تماس با ما وب سایت، با ما تماس برقرار کرده و نحوه ی استفاده از مطالب را به ما اطلاع دهید و هنگام استفاده از مطلب، منابع را به همراه درج لینک مستقیم ذکر نمایید.)