هوشیاری و اجتناب از درگیری 2

 stalker222

از مکان های خطرناک بپرهیزید

بیشتر مجرمین در مکان هایی به دیگران حمله می کنند که شاهدان کمتری وجود داشته و امکان دستگیر شدن برایشان کمتر باشد.به عنوان مثال می توان به مکان هایی چون پارکینگ های خلوت، نزدیک عابر بانک های خلوت، نزدیک خوابگه های دانشجویی، و … اشاره کرد.سعی کنید تا حد امکان از رفت و آمد و یا تنها رفتن به اینگونه مکان ها خودداری کنید.

اگر بخواهیم مناطقی که امکان وقوع خطر در آنها بیشتر است را بطور کلی بیان کنیم، می توان به لیست زیر اشاره کرد:

 • مناطقی که قانون بخوبی در آنجا حکم فرما نیست و دسترسی به نیروهای انتظامی به آسانی میسر نمی باشد.

 • مناطق جرم خیز

 • محلاتی که خشونت در آنها جریان دارد و افراد خشن در آنجا فعالیت می کنند

 • محلی که افراد آنجا از شما خوششان نمی آید

از رفت و آمد در مکان های خلوت و خطناک بپرهیزید.
از رفت و آمد در مکان های خلوت و خطرناک بپرهیزید.

خشونت بیشتر در مکان هایی اتفاق می افتد که مردان جوان ناباب به آنجا رفت و آمد دارند، به عنوان مثال می توان به قهوه خانه ها، کلوب ها یا مجلس های رقصی که در آنها الکل مصرف می شود و … اشاره کرد. همچنین تا حدامکان از رفتن به مکان هایی که افراد مشکوک به آنجا رفت و آمد دارند و شما در آنجا نا شناس محسوب می شوید، پرهیز نمائید.

هدف خوبی نباشید

dontbeagoodtarget

مجرمین با توجه به اهداف، دستاوردها و خطرات قربانی خود را انتخاب می کنند. برای مثال هرگز امکان ندارد که یک فرد معتاد به سمت یک ماشین پلیس رفته و سعی کند از چند پلیس دزدی کند.

بعضی از افراد جوان ممکن است برای کسب اعتبار در بین دوستان خود به افراد بزرگتر و قوی هیکل تر از خود حمله کنند.

سارقین بیشتر دنبال اهدافی می گردند که با کمترین ریسک بتوانند بیشترین سود را بدست بیاورند، اهداف آنها اغلب زنان و مردان ضعیف، افراد سالخورده یا از کار افتاده، کودکان یا کسانی که تنها، ضعیف و یا نا امن به نظر می رسند می باشند.ترکیب این صفات و رفتارها، شما را به هدفی خوب برای سارقین تبدیل می کند؛ برای مثال فرض کنید زنی با جثه کوچک به تنهایی در حال عبور از مکان خلوتی بوده و در حال گوش دادن به موسیقی می باشد و به اطراف خود توجهی ندارد،  چنین شخصی قربانی بسیار خوبی برای سارقین می باشد مخصوصا اگر اشیاء قیمتی زیادی نیز همراه داشته باشد.

مجرمینی که از خشونت برای رسیدن به نوعی آرامش روانی استفاده می کنند(مانند متجاوزین به عنف، قاتلین زنجیره ای و … ) الزاما اهداف خاصی نداشته و اهداف آنها ممکن است دختران جوان، زنان و یا بعضی از مردان باشند. همچنین زنانی که پوشش نا مناسب دارند، بیشتر احتمال دارد که قربانی متجاوزین به عنف شوند. پس بهترین کار این است که پوشش آنها طوری باشد که جلب توجه نکرده و آمادگی جسمانی خود را حفظ کرده و مراقب اطراف خود باشند.

برای اینکه به هدف سخت تری برای مجرمین تبدیل شوید، باید تمام کارهایی که امکان پذیر است را انجام دهید تا ریسک دسترسی به شما برای آنها افزایش یابد.

به عنوان یک تمرین، هنگامی که بیرون از منزل هستید، افراد دیگری که در خیابان هستند را بخوبی بررسی کنید و اینطور فکر کنید که اگر شما یک سارق می بودید برای سرقت و حمله چه کسی را انتخاب می کردید و چه کسانی را مورد سرقت قرار نمی دادید. انجام این تمرین به شما کمک می کند تا ضعف هایی که افراد را به اهداف مناسب برای مجرمین تبدیل می کند را شناخته و از آن رفتارها اجتناب کنید.

 مراقب اطراف خود باشید.

همیشه و در همه حال مراقب اطراف خود باشید.
همیشه و در همه حال مراقب اطراف خود باشید.

همیشه و همه جا باید مراقب اطراف خود باشید، مخصوصا هنگامی که در مناطق خلوت یا خطرناک هستید. یکی از ویژگی انسان این است که هنگامی که امکان وقوع اتفاقی وجود دارد، بخوبی احساس خطر می کند، اما متاسفانه بعضی مواقع افراد اینگونه احساسات خود را نادیده می گیرند، اگر حس کردید قرار است اتفاق خاصی بیفتد، به احساسات خود اعتماد کنید.

همیشه به موقعیت، نحوه ی ایستادن، نگاه کردن، لباس پوشیدن و وضعیت افراد مشکوک توجه داشته باشید. مراقب افرادی که بطور مشکوکی در موقعیت های نا معمول ایستاده و دیگران را نظاره می کنند، باشید.

انسان ها بطور طبیعی و ناخودآگاه هنگام رفت و آمد، بین خودشان و افراد ناشناس فاصله ای ایجاد می کنند و این یکی از راه های تشخیص خطر می باشد، برای مثال اگر در حال راه رفتن در خیابان فرد ناشناسی به شما بسیار نزدیک شد و یک دستش را از شما پنهان کرده بود، احتمال دارد که آن فرد یک اسلحه را مخفی کرده باشد و قصد آسیب رساندن به شما را داشته باشد، یا چنانچه گروهی از افراد که در حال قدم زدن هستند، بطور ناگهانی و غیر عادی پخش شوند یا یکی از آنها بطور ناگهانی عقب تر از بقیه بایستد و بقیه به مسیر خود ادامه دهند، احتمال وقوع خطر وجود دارد.

ایجاد فاصله ی امن

برای اینکه فردی بتواند به شما آسیب فیزیکی برساند، باید فاصله اش به قدری کم باشد که بتواند شما را لمس کند یا با سلاحی شما را هدف قرار دهد. پس بهترین راه برای جلوگیری از مورد حمله قرار گرفتن، عدم اجاه نزدیک شدن به مهاجم می باشد؛ از این جهت باید همیشه سعی کنید از افراد مشکوک و محل هایی که امکان پنهان شدن برای افراد مشکوک وجود دارد فاصله بگیرید.

یکی از رایج ترین نوع حملات به این صورت است که مهاجم یا مهاجمین جهت مکالمه (مانند آدرس پرسیدن) به شما نزدیک می شوند و در اینگونه اوقات چنانچه شما از مکالمه با آنها پرهیز کنید، ممکن است شما را بی ادب بخوانند که در این گونه اوقات بهترین کار اهمیت ندادن به واکنش طرف مقابل و زیاد کردن فاصله می باشد.

معمولا مجرمین جهت موفقیت آمیز بودن حملاتشان در محل های خاص پنهان شده و هنگام حمله بطور ناگهانی در مقابل قربانی ظاهر می شوند تا از این طریق به او شوک وارد کرده و قدرت عکس العمل را از او بگیرند، پس جهت امنیت بیشتر شما باید همیشه فاصله خود را با مکان هایی که امکان پنهان شدن افراد در آنجا وجود دارد مانند کوچه ها، بین ماشین ها و … حفظ نمایید.

فرار و گریز

فرار در بسیاری از مواقع از درگیری فیزیکی بهتر می باشد. برای اینکه همیشه بتوانید بخوبی از محل وقوع خطر خارج شوید، باید نزدیک ترین مسیر به مکانی امن را بلد باشید، در غیر اینصورت چنانچه فقط به قصد فرار راه اشتباهی را بروید، این خود از فرار نکردن بدتر است. لذا جهت آگاهی از بهرتین مسیر ها باید با تمرین این عادت را در خود بوجود بیاورید که همیشه هنگام ورود به هر مکانی بهترین مسیرها جهت خروج از آن محل را فرا بگیرید.

هنگامی که شما در حال فرار از شخصی هستید که قصد آسیب زدن به شما را دارد، بهتر است از مسیری فرار کنید که موانعی مانند سطل زباله، ماشین و … سر راه مهاجم قرار گیرد؛ همچنین می توانید در حال فرار با صدای بلند فریاد بزنید و از دیگران کمک بخواهید. به عنوان یک تمرین، دفعه بعدی که از خانه خارج شدید، اینطور تصور کنید که در حال فرار می باشید و سعی کنید بهترین مسیرها جهت فرار و اشیائی که می توانید سر راه او قرار دهیدرا تشخیص دهید.

تنش زدایی

در صورت امکان سعی کنید طرف مقابل را آرام کرده و از ایجاد تنش بپرهیزید.
در صورت امکان سعی کنید طرف مقابل را آرام کرده و از ایجاد تنش بپرهیزید.

چنانچه درموقعیتی قرار گرفتید که امکان فرار سریع وجود ندارد اما با توجه به هدف طرف مقابل، قادر به تشنج زدایی و آرام کردن وضعیت می باشید؛ می توانید با رفع موضوعی که باعث بدتر شدن اوضاع می شود، از بروز درگیری جلوگیری کنید. برای مثال چنانچه در حال  بحث راجب موضوعی با شخصی بودید و احساس کردید که طرف مقابل در حال عصبانی شدن است؛ می توانید بحث را خاتمه داده و به طرف مقابل بگویید که نظرش درست بوده و موضوع بحث را به موضوعی بهتر عوض کنید.

هنگامی که سارقی قصد سرقت از شما را دارد نیز می توانید با توجه به موقعیت شرایط را به نفع خود تغییر دهید. بسیاری از مجرمین با توجه به اینکه می دانند امکان داد زدن و کمک خواستن در جمعیت ممکن است برای شما سخت باشد(با توجه به آداب اجتماعی)، به شما نزدیک شده و سعی در عملی کردن قصد خود دارند، در حالیکه در اینگونه مواقع داد زدن و کمک خواستن یا فریاد زدن عباراتی چون “عقب بایست” می تواند توجه دیگران را به سمت مجرم جلب کرده و بین شما و او مرزی ایجاد کند. در مواردی که سارقی مسلح در منطقه ی خلوتی قصد سرقت از شما را دارد و امکان فرار و کمک خواستن از دیگران برای مشا وجود ندارد، بهترین کار برای تشنج زدایی و پیشگیری از خطر این است که هر چه می خواهد را به او بدهید.برای مثال چنانچه سارقی جهت سرقت پول با سلاح جلوی شما را گرفت بهترین کار این است که پول هایتان را به او بدهید.

در مواجه با مهاجمینی که قصد آسیب رساندن به شما برای رسیدن به نوعی آرامش را دارند (مانند قاتلین و یا متجاوزین به عنف) و در مکان شلوغی هستید، می توانید با استفاده از مهارت های کلامی مانند داد زدن و کمک خواستن، توجه دیگران را به سمت خود جلب کرده و بین خود و طرف مقابل نوعی مرز و سد ایجاد کنید.

اما چنانچه در مکان خلوتی هستید، داد زدن و کمک خواستن فایده ای نداشته و تنها راه نجات، فرار کردن یا مبارزه با تمام توان می باشد.

هرگز با مهاجمین جایی نروید.

چنانچه سارقی قصد سرقت از شما را داشته باشد، می تواند سرقت را در همان محلی که شما هستید انجام دهد؛ اما چنانچه از شما خواسته شد تا در ماشینی بشینید یا دنبال شخصی بروید، هرگز این کار را انجام نداده و هرگز به هیچ فرد مشکوکی اجازه ندهید که شما را به مکان خاصی ببرد زیرا می تواند با انتقال شما به مکانی خاص شما را شکنجه یا مورد تجاوز قرار داده و یا به قتل برساند، در این گونه مواقع در صورت امکان فرار کرده و یا با تمام توان مبارزه کنید.

شاخص های پیش حمله

با توجه به صفات و ویژگی های خاصی می توان قبل از وقوع حمله احتمال رخدادن آن را تشخیص داده و سریع آن منطقه را ترک کرد.

اگر فرد مشکوکی را دیدید می توانید با توجه به علائم زیر یا دیگر علائم مشابه، احتمال وقوع خطر را تشخیص دهید:

 • نحوه ی حرکت و نگاه کردن

 • موقعیت قرار گیری دستان

 • آیا دستان خود را پنهان کرده است؟

 • مکان ایستادن

 • آیا در مکان غیر معمولی ایستاده است؟

اگر تعداد افراد مشکوک زیاد است:

 • موقعیت آنها چگونه است؟

 • یا پخش شده اند یا منتظر اند تا هنگامی که شما عبور می کنید حمله کنند؟

علائم مشابه بسیار زیادی وجود دارند که می توانند شما را از احتمال یک حمله ی قریب الوقوع آگاه سازند، برای مثال چنانچه در حال صحبت و بحث با شخصی بودید و فاصله طرف مقابل با شما کم بود و لحن صحبتش تند تر و صدایش بلند تر شد و یا صورت و گوش هایش متمایل به قرمز شدند (علامت بالا رفتن آدرنالین خون) احتمال وقوع درگیری وجود داشته و در اینگونه موارد بهترین راه استفاده از اصول اجتناب از درگیری می باشد.

سطوح امنیتی برای مکان های شخصی

با رعایت نکات امنیتی، از بروز خشونت در اماکن شخصی جلوگیری کنید.

با رعایت نکات امنیتی، از بروز خشونت در اماکن شخصی جلوگیری کنید.

بدترین مکان هایی که امکان وقوع درگیری در آنها وجود دارد، اماکن شخصی می باشند، زیرا در اینگونه مواقع شخص دیگری برای کمک به شما وجود ندارد. یکی از این مکان ها، منزل شخصی شما می بشاد. برای امن تر کردن منزل شخصی، باید سطوح امنیتی مختلفی را برای آن پیاده سازی کنید.

برای مثال جهت امنیت بیشتر می توان از دوربین های مداربسته یا چراغ های حساس به حرکت در بیرون از منزل یا داخل منزل استفاده کرد. همچنین جهت امنیت بیشتر می توان از یک سگ نگهبان نیز استفاده کرد. درب ها و پنجره های منزل نیز باید قاب ها و حفاظ های آهنی مقاوم با قفل های نفوذ ناپذیر داشته باشند.

همچنین برای مواقعی که احتمال دارد شخصی به منزل شما نفوذ کند باید طرحی برای فرار یا مقابله و در صورت امکان سلاحی برای حفاظت از خود داشته باشید.

همچنین چنانچه به سطح بالاتری از امنیت نیاز دارید، می توانید یک اتاق ملاقات از قبل آماده شده در منزل داشته باشید و در آنجا امکان تماس سریع با پلیس و دسترسی به سلاح برای شما فراهم باشد.

زمانی که هوشیاری و متد های اجتناب از درگیری برای شما کافی نیستند.

چنانچه بخواهیم مطالب عنوان شده را بطور خلاصه بیان کنیم، می توانیم بگوییم:

از مکان های خطرناک پرهیز کرده و فاصله ی خود را با افراد مشکوک و مکان هایی که امکان پنهان شدن وجود دارد، حفظ نمائید. چنانچه احساس خطر کردید و نتوانستید فرار کنید یا از دیگران یا نیروهای انتظامی کمک بگیرید، با تمام توان مبارزه کنید.

برای اینکه در یک درگیری خیابانی واقعی مبارزه موفقی داشته باشید، به تکنیک های کاربردی و شیوه های تمرینی و استراتژی های خاص احتیاج دارید که با تمرین جیت کان دو می توانید به این موارد دست پیدا کنید.

مفاهیم اخلاقی و قانونی دفاع شخصی فیزیکی

چنانچه مجبور به دفاع از خود در یک درگیری خیابانی شوید، باید در درگیری نیز اصول و مفاهیم اخلاقی و قانونی خاصی را مد نظر داشته باشید تا بتوانید در دادگاه نیز پیروز شوید. با اینکه در یک درگیری خیابانی واقعی استرس زیادی به شما وارد می شود، اما اطلاع داشتن از قوانین حقوقی و عمل طبق آنها لازم می باشد. برای اطلاع از قوانین حقوقی می توانید به قسمت قوانین حقوقی وب سایت مراجعه کنید.

مترجم :

سید مصطفی فتاحی

منبع :

http://www.functionalselfdefense.org

(هر گونه کپی برداری و استفاده از این مطلب و یا دیگر محتوای وب سایت، جهت آموزش،تکثیر و یا درج در سایت ها یا وبلاگ های دیگر غیرقانونی بوده و از لحاظ شرعی حرام می باشد، جهت استفاده از مطالب، باید با استفاده از قسمت تماس با ما وب سایت، با ما تماس برقرار کرده و نحوه ی استفاده از مطالب را به ما اطلاع دهید و هنگام استفاده از مطلب، منابع را به همراه درج لینک مستقیم ذکر نمایید.)